Історія

Історія Болгарії

Історія Болгарії сягає своїм корінням у глибину тисячоліть і починає свій відлік у далеку епоху неоліту, коли з території Малої Азії сюди переселилися кочові землеробські племена. В ході своєї історії Болгарія не раз ставала бажаним трофеєм сусідів-завойовників і побувала в складі фракійського Одриського царства, грецької Македонії, була включена до складу Римської імперії, а пізніше і до складу Візантії, а в 15 ст. завойована Османською імперією.

Зазнавши навали, війни, завоювання, Болгарія, тим не менш, зуміла відродитися, знайшовши власну націю і отримавши культурне та історичне самовизначення.

Одриське царство. До 6 ст. до н. е. територія Болгарії була околицею Стародавньої Греції, що розкинулася вздовж узбережжя Чорного моря. Протягом декількох століть на основі індоєвропейських племен, що прийшли з півночі, тут формується плем’я фракійців, від яких Болгарія і отримала свою першу назву – Фракія (болг. Тракія). Згодом фракійці стали основним населенням на цій території і сформували власну державу – Одриське царство, котре об’єднало Болгарію, Румунію, північну Грецію і Туреччину. Царство стало найбільшим міським конгломератом Європи того часу. Засновані фракійцями міста – Сердика (суч. Софія), Еумолпіада (суч. Пловдив) – досі не втратили свого значення. Фракійці були надзвичайно розвиненою і багатою цивілізацією.

Османське господство. У результаті п’ятисотлітнього османського ярма Болгарія виявилася абсолютно розорена, зменшилося населення, були зруйновані міста. Уже в 15 ст. всі болгарські органи влади припинили своє існування, а церква втратила самостійність і увійшла в підпорядкування патріарха Константинополя.

Болгарське національне відродження. У 17 ст. вплив Османської імперії слабшає, і країна фактично впадає в анархію: влада зосереджується в руках банд курджалі, які тероризували країну. В цей час відроджується національний рух, підвищується інтерес до історичного самосвідомості болгарського народу, відбувається формування літературної мови, відроджується інтерес до власної культури, з’являються перші школи, театри, починають друкуватися газети болгарською мовою тощо.

Сучасна Болгарія. Сучасна Болгарія взяла курс на Захід і євроінтеграцію. Так, 29 березня 2004 р країна вступила в НАТО, а 1 січня 2007 року – в Європейський союз. Проводячи всебічну модернізацію,  Болгарія стала сучасною і розвиненою країною.