Культура і традиції

Культура

Болгарське суспільство розвивалося під впливом двох головних культур – візантійської і турецької. Обидві вони зробили серйозний вплив на формування населення Болгарії. Болгарія внесла свій внесок до скарбниці світової культури, літератури і мистецтва. Твори і майстерність багатьох болгарських письменників і поетів (А. Константинова, Е. Пеліна, X. Смірненского, Ел. Багряно), художників (Ан. Мітова, Ів. Мирквічкі, В. Димитрова-Майстора, Д.Узунова), композиторів (Ем . Манолова, П. Владигерова і ін.) придбали світову популярність і визнання.

Протягом багатьох століть Болгарія перебувала під впливом різних цивілізацій: фракійської, римської, греко-візантійської, слов’янської і мусульманської. Це багато в чому визначило особливості розвитку культури країни. Незважаючи на багатовікове чужоземне ярмо, болгарський народ зберіг свою самобутність і культуру. Болгарська мова належить до південнослов’янської групи індоєвропейської сім’ї і є найдавнішим зі слов’янських письмових мов. У 862 або 863 брати Кирило і Мефодій з грецького міста Салоніки створили староболгарську алфавіт (глаголицю). Російська версія староболгарського алфавіту (церковнослов’янська) сприяла поширенню грамотності в Східній Європі. Нині використовується кирилиця, названа так на честь слов’янського просвітителя Кирила. Культурний розквіт середньовічної Болгарії відзначається в XIII-XIV ст. На цей час припадає, зокрема, будівля на околиці Софії Боянської церкви з фресками, що передбачив кращі зразки образотворчого мистецтва раннього італійського Ренесансу.

Сучасна болгарська мова сформувалась в період національного відродження (18-19 ст.), головним чином на основі народного діалекту, на якому говорило населення гір Стара-Планіна і Средна-Гора.

Традиції

Болгарія – країна з древніми музичними традиціями. Орфей і Музи з давньогрецької міфології жили на землі нинішньої Болгарії, яка звалася тоді Фракією. Ця історична область увійшла до всіх найдавніших історичних записів. Понад дві тисячі років тому саме тут розташовувався центр фракійської культури. Традиції і свята болгарського народу включають старовинні національні, релігійні та сімейні торжества свята. Старовинні народні традиції проявляються в одязі, прикрасах, танцях, піснях і магічних ритуалах, якими супроводжуються весільні церемонії, танці на  вуглях, обрядові вистави на масницю і танець викликання дощу. У формуванні сучасної культури і побуту болгар велика роль належить традиційній народній культури. Її вплив відчувається і в архітектурному стилі, і в музиці, і прикладному мистецтві, в сімейних і святкових звичаях, і пристрої домашнього побуту. Традиційна народна культура має свої особливості у населення Західної Болгарії, у старожилів Дунайської рівнини, у жителів Добруджі, Балканських гір, Фракійської низовини, Родопського краю, але всіх їх пов’язує загально-національний пласт культури.